JAAPANI KÖÖK

KUIDAS VALMISTADA RIISI SUSHI JAOKS?

Sushi on üks Jaapani köögi kõige iseloomulikumaid ja populaarsemaid roogasid. Roog, mille koostisesse kuuluvad toores kala, köögiviljad, pressitud vetikad ja erilist tüüpi riis, on võitnud gurmaanide südamed kogu maailmas. Millised on sushi jaoks kasutatava riisi omadused ja mille poolest erineb see tavalisest riisist?

Sushi riis – iseloomustus

Sushi koosneb keedetud ja äädikaga maitsestatud riisist, millele lisatakse mune, kala, köögivilju, seeni, mereande või nori vetikaid. Restoranides valmistatakse sushit külastaja juuresolekul, kuna selle säilivusaeg on lühike. Shari on hapendatud riisi liik, mida jaapanlased kasutavad suurepärase sushi valmistamiseks. See kogu maailmas tuntud jaapani roa valmistamisel kasutatav riis erineb pisut klassikalisest keedetud toidulisandist. Sharit valmistatakse alati ühest kindlast riisisordist – sortide segamine on kategooriliselt keelatud. Shari valmistamise viis ise on oluline – näiteks sushi jaoks mõeldud riis erineb India köögi roogadele lisatavast riisist. Lühiteralise riisi terad on umbes 5 mm pikkused ja kergelt ümara kujuga. Tänu kõrgele amülopektiini sisaldusele kleepuvad terad keetmisel kergesti kokku, tänu millele on sushi valmistamine lihtsam.

Milline riisisort sushi valmistamiseks valida?

Õige riisisordi valimine on jaapani roa lõpptulemuse jaoks väga oluline. Sushi, mis on valesti komponeeritud või mille valmistamisel on kasutatud teist tüüpi riisi kui soovitatud, ei näe kindlasti nii hea välja ega ole nii maitsev kui shari kasutamise korral. Vastupidiselt mõningatele arvamustele ei tohiks sushiriis olla pikateraline. Tuleks valida ümmarguste, lühikeste teradega, nn „piimjas” sort – sellest on sushit lihtsam vormida, andes sellele iseloomuliku kuju. Lisaks riisi valimisele on oluline varuda ka kvaliteetset riisiäädikat, mis on hädavajalik õige shari valmistamiseks.

Kuidas valmistada kodus sushiriisi?

Selleks, et valmistada kodus õigesti sushiriisi, on oluline meeles pidada mõningad põhireeglid, mis eristavad seda tüüpi roogi teistest, näiteks India või Hiina köögile iseloomulikest toitudest. Proportsioonid peaksid olema järgmised: klaasitäie riisi kohta tuleb arvestada klaas vett ja lisame veel 1/5 klaasi. Jaapanis keedetakse riisi just selleks otstarbeks mõeldud spetsiaalsetes pottides. Traditsioonilises potis keedetakse riisi pärast selle põhjalikku loputamist külmas vees (loputage, kuni vesi muutub läbipaistvaks). Jätke veega ülevalatud riis 10 minutiks seisma, seejärel katke kaanega (pärast vee keema hakkamist tuleb see ära võtta ja keeta riisi veel 10 minutit). Seejärel tuleb kaanega kaetud riis 10-15 minutiks kõrvale panna (kaant eemaldamata). Valmiskeedetud riis tuleb puistata kaussi ja lisada ettevaatlikult segades äädikasegu. Enne sushi valmistamist tuleks riisi jahutada. Sushi äädikasegu valmistage riisi keetmise ajal, kasutades järgimisi vahekordi: 3 spl riisiäädikat, ½ tl soola ja 2 tl suhkrut klaasi kuiva riisi kohta. Segage koostisosad, kuni sool ja suhkur on lahustunud. Lubatud on segu kuumutamine väikesel kuumusel (mitte viia keemiseni) ja selle jahutamine. Tuleb rõhutada, et koostisainete proportsioonide valik peaks sõltuma ka individuaalsetest eelistustest, seepärast võiks igaüks, kes sushit valmistab, välja töötada endale sobiva süsteemi (nt suurem kogus suhkrut, soola jne) vastavalt oma maitsele ja kulinaarsetele soovidele.

Peamised vead

Kõige tavalisem viga, mida tehakse sushiriisi valmistamisel, on valede koostisosade valimine. Pikateraline, tume riis või mitme riisisordi segamine muudab sushi valmistamise palju keerukamaks ning maitse ja lõpptulemuse mitterahuldavaks. Vigade hulka kuuluvad ka riisi loputamata jätmine, selle jahutamata jätmine pärast keetmist, soola lisamine vette või segamine keetmise ajal, riisi keetmine ilma kaaneta või valedes vahekordades, riisi maitsestamata jätmine pärast keetmist või liiga pikk keetmisaeg. Kui aga võtate arvesse sushi valmistamise põhireegleid, vastab hästi valitud ja õigesti keedetud sushiriis kindlasti teie ootustele.

Ülejäänud artiklid