REISIMINE JAAPANIS

AVASTAGE JAAPANI 4 SUURIMAT SAART – HONSHŪ, HOKKAIDŌ, KYŪSHŪ JA SHIKOKU

Jaapan, mida tuntakse ka saartemaa nime all, asub peaaegu 7000 saarel ja saarekesel, mis on aastaid olnud ülejäänud maailmast isoleeritud maa. Tutvuge Honshū, Hokkaidō, Kyūshū ja Shikokuga – Jaapani 4 suurima saarega – ja saage teada, mida iga saare külastamisel näha.

Honshū – Jaapani suurim saar

Jaapani mere, Vaikse ookeani ja Sisemere vahel laiub Jaapani suurim ja kuulsaim saar. Honshū pikkus on umbes 1400 km ja pindala peaaegu 230 000 km2, mis moodustab üle 60% Jaapani kogupindalast ja teeb sellest maailma suuruselt seitsmenda saare. Seal elab u 104 miljonit inimest (2010), mis moodustab üle 80% Jaapani elanikkonnast. Honshū saar on riigi kõige tihedamini asustatud (429 elanikku km2 kohta) ja majanduslikult arenenum piirkond. Just siia on koondunud peamised tööstuskeskused, millel tugineb kaasaegse Jaapani võimsus.

Ka ajalooliselt ja kultuuriliselt on saar äärmiselt oluline osa tõusva päikese maast. Seal asub mitte ainult Jaapani praegune pealinn Tokyo, vaid ka endised valitsejate asukohad, sealhulgas Nara ja Kyōto, kus on talletatud saareriigi ajalugu. Seepärast on Honshū üks peamisi sihtkohti Jaapanit külastavate reisijate jaoks. Keiserlik palee Tokyos, Kuldne ja Hõbedane tempel Kyōtos, kohtumine sika hirvedega Naras või kuulsa wagyū veiseliha degusteerimine Kōbes – need on vaid mõned saare paljudest vaatamisväärsustest. Honshū, mis on täis mägist maastikku ja enam kui 60% ulatuses kaetud metsaga, vaimustab ka loodusliku ilu armastajaid. Selle kõige maalilisemad paigad on Fuji mägi ja seda ümbritsev Fuji-Hakone-Izu rahvuspark, mida tuntakse ka viie järve piirkonnana.

Hokkaidō – Jaapani suuruselt teine saar

Looduslikke vaatamisväärsusi otsides tasub külastada ka Hokkaidōt – Jaapani suuruselt teist saart – mis oma jahedama kliima tõttu pakub ideaalset pelgupaika Jaapani palava suve eest. Selle territooriumil (78 500 km2) on kuus rahvusparki, kus võib kohata põhjapoolsetele piirkondadele iseloomulikke loomaliike, nagu karud, hirved, merikotkad, jaapani öökullid ja kured.

Alates 1972. aasta taliolümpiamängude toimumisest saare pealinnas Sapporos on saarest saanud oluline ja maailmakuulus talispordikeskus. Hokkaidōl on eriline tähtsus suusahüpete ajaloos. Ōkurayama mäel Sapporos toimuvad selle spordiala suurimad võistlused, sealhulgas maailmameistrivõistlused, mida on Jaapani saarel peetud alates ürituse avamisest 1980. aastal. Jaapani talvepealinna külastades tasub suunduda Ramen Yokochosse, mis on täis väikeseid restorane, mis pakuvad kohalikke ramenite versioone, mille poolest see piirkond on kuulus.

Turistide tähelepanu köidab ka saare lõunaosas asuv Hakodate – mis avaldab muljet oma ainulaadse öise maastikuga. Üks piirkonna parimaid vaatepunkte on Hakodate mägi, kust saab imetleda kaubasadama piirkonda ja kuulsat Goryōkaku kindlust. Selle viiekandiline, kujult tähte meenutav konstruktsioon on üks linna vaatamisväärsusi.

Kyūshū – Jaapani kolmas ja kõige soojem saar

Hokkaidōlt Kyūshūsse minnes võib saada kerge termilise šoki. Temperatuurid riigi kõige põhjapoolsemal ja lõunapoolsemal saarel võivad talvel erineda isegi kümnete kraadide võrra. Kuigi suvel ei ole erinevused nii suured – Hokkaidō keskmine temperatuur on umbes 18-20°C, Kyūshūl umbes 28°C – on Jaapani suuruselt kolmas ja soojem saar üks populaarsemaid jaapanlaste puhkusepaiku.

Kyūshū mägine sisemaa on ümbritsetud rannikutasandikega ja kogu saare alal leidub kuumi allikaid, mis meelitavad väsinud turiste. Kõige kuulsamad supluskohad on Beppu allikad Ōita prefektuuris. Nende „põrguveel“ on tänu piirkonnas leiduvatele mineraalidele ainulaadsed ja üsna ebatavalised värvid. Chinoike Jigoku („veretiik“) on täidetud hägusa, erkpunase veega, samas kui Umi Jigoku („merepõrgu“) hämmastab oma koobalti värvi sügavustega.

Kyūshūl asub ka Jaapani üks tähtsamaid kaubasadamaid. Kuna Nagasaki oli pikaajaline ühenduslüli Jaapani ja läänemaailma vahel, puutus ta kokku välismaiste kultuuriliste ja arhitektuuriliste mõjudega. See ilmneb linnapildis ja sellistes hoonetes nagu Ōura Tenshu-dō – Jaapani vanimas kristlikus kirikus ja 19. sajandil Lääne-Euroopa tüüpiliste hoonete eeskujul ehitatud Glover Gardeni kaubamajas.

Shikoku – Jaapani peamistest saartest väikseim

Jaapani neljast suuremast saarest väikseimat katvad järsud mäed takistavad kohaliku tööstuse arengut ja vähendavad selle elamiskõlblikkust. 18 800 km2 suurusel alal elab umbes 4,1 miljonit inimest ehk veidi üle 3% Jaapani elanikkonnast. Siiski kompenseerib vähest rahvastikutihedust… kultushoonete arvukus. Saare väikesel alal asub koguni 88 templit, mis on arvukate palverännakute sihtpunktiks. Esoteerilise budismi jaapani variandi järgijad tulevad saarele, et matkata templist templisse, mis on enam kui 1600 km pikkune marsruut. Nende rännakut takistavad sageli kõrged temperatuurid, tugevad vihmad ja eelkõige Shikoku mägine maastik. Sellest hoolimata leidub selliseid, kes suudavad kogu palverännaku distantsi läbida jalgsi. Vähem vastupidavate jaoks sõidavad marsruudil spetsiaalsed bussid.

Saare populaarsete tüüpiliste vaatamisväärsuste seas tasub mainida hiiglaslikke veepööriseid, mida saab imetleda Naruto väinas, ja Matsuyama lossi. Hoone asub 132 meetri kõrguse mäe tipus, mis pakub suurepärase vaatepunkti linna ja ümbruskonna imetlemiseks. Kohapeal saavad külastajad proovida originaalseid samurai relvi, pärast retke saavad ka lossi jalamil asuvates Dōgo Onseni soojaveeallikates lõõgastuda.

Jaapani saarestik

Jaapani saared moodustavad Vaikses ookeanis 2990 km pikkuse kaare. Jaapani suuremate linnakeskuste, Honshū, Hokkaidō, Kyūshū ja Shikoku vahelise liikluse hõlbustamiseks on loodud arvukad raudtee- ja maanteeliinid. Honshū ja Hokkaidō on ühendatud maailma pikima, 54 km pikkuse merealuse tunneliga. Kyūshū ja Honshū on ühendatud samal viisil. Samas on alates 1988. aastast Honshūst Shikokusse võimalik pääseda maailma pikima, 9-kilomeetrise rippsilla kaudu. Kaasaegsed saarte vahelised ühendusteed võimaldavad tõhusat ja ohutut kaubavedu, lihtsustavad kohalike elanike liikumist riigis ja turistidele – reisimist Jaapani peamiste vaatamisväärsuste vahel.

Igal Jaapani saarel on veidi erinev kliima, ehitised ja meeleolu. Hoolimata oma erinevustest moodustavad nad kõik ühtse, ainulaadse tõusva päikese maa maastiku, kus igaüks leiab kindlasti midagi enda jaoks huvitavat.